Zakup bitcoinów nie należy do nadzwyczaj skomplikowanych zadań. Wymaga jednak pewnej wiedzy i przygotowania, co zagwarantuje Ci poczucie pewności i bezpieczeństwa. Przed podjęciem decyzji o zakupie, warto podjąć kilka podstawowych kroków.
Zacznijmy od wyobrażenia sobie, że bitcoiny to odpowiednik banknotów w portfelu, a nie zapisów na koncie w banku. To Ty jesteś odpowiedzialny za ochronę swojego portfela przed złodziejami. Jeśli tego zaniedbasz, możesz stracić. Jeśli powierzasz komuś swoje kryptowaluty, to pamiętaj, że są to podmioty, których środki nie są gwarantowane przez różne fundusze gwarancyjne i często brakuje nad nimi odpowiedniego nadzoru.
Przede wszystkim znajdź bezpieczne miejsce do przechowywania swoich bitcoinów. Może być to portfel internetowy lub specjalne oprogramowanie na komputer lub telefon. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszym artykule – Jak bezpiecznie przechowywać bitcoiny? (link). Często – zwłaszcza mniej doświadczeni użytkownicy – ze względu na wygodę wolą trzymać swoje kryptowaluty u pośrednika – jeśli jednak on upadnie, szanse na odzyskanie środków są minimalne.
Kryptowaluty można kupić w kantorze lub na giełdzie. Kantory mogą być stacjonarne, internetowe lub łączące obie funkcje (jak np. Kantor Mokotów (link) w Warszawie). Giełdy kryptowalutowe są „tradycyjne” (CEX) i są podobne do zwykłych serwisów trandakcyjnych lub zdecentralizowane (DEX). CEXy oferują obsługę tradycyjnych pieniędzy (fiat), zaś DEXy – tylko kryptowalut (nie polecamy ich początkującym użytkownikom m.in. ze względu na słabiej funkcjonującą obsługę użytkowników).
Jeśli chcesz wyłącznie kupić bitcoiny i nie interesuje Cię granie nimi, wystarczy Ci kantor. Z reguły to najszybsze rozwiązanie. Jeśli interesuje Cię spekulacja, wybierz giełdę.
W obu przypadkach pierwszym krokiem jest wybranie sprawdzonego podmiotu – generalnie im większy i dłużej działający, tym bezpieczniejszy. Nie kieruj się tylko marketingiem czy namowami nieznanych Ci osób – wielu jest bowiem na rynku oszustów np. podszywających się pod znane osoby (np. prof. Piecha – link https://bitcoin.pl/oszusci-prof-krzysztofa-piecha). Generalnie im starsza firma, tym zwykle bezpieczniejsza, bo przeszła już wiele ataków hakerskich czy kontroli organów państwa i skoro nadal istnieje, to znaczy, że jest względnie bezpieczna. Unikaj też giełd ulokowanych w podejrzanych jurysdykcjach. Przykładowo zarejestrowana na Bahamach giełda FTX, która z hukiem upadła w 2022 r., była prowadzona przez jedynie trzy lata przez młody, niedoświadczony zespół. Unikaj takich podmiotów.
Znajdź sprawdzonego pośrednika. W Polsce do najstarszych kantorów stacjonarnych należy np. Quark prowadzony przez znanego w branży m.in. z organizacji spotkań Beer & Bitcoin Stanisława Wołocha, który jest ulokowany pomiędzy NBP a Ministerstwem Finansów w Warszawie. Możesz skorzystać z Kantoru Mokotów, który współpracuje ze znanym w branży prof. Piechem i – jako tradycyjny kantor walutowy – przeszedł już kontrolę NBP. Jest też kilka kantorów online, z których najstarszy to Swap.ly (dawny InPay), prowadzony przez kolejnego z weteranów rynku krypto w Polsce Lecha Wilczyńskiego. Wspominany już Kantor Mokotów niebawem uruchomi też tego typu działalność (link). Jeśli chodzi o giełdy, CEXów jest blisko 250, a DEXów – prawie 300. Najbardziej popularne CEXy wśród Polaków to Binance (https://accounts.binance.com/pl/register?ref=11135351) i Zonda (https://auth.zonda.exchange/ref/TAvcy9iA3yot), czyli dawny BitBay (od czasu jednak jego sprzedaży przez zaginionego w marcu 2022 r. prezesa giełdy Sylwestra Suszka – giełda ta traci na znaczeniu). Przed wpłaceniem środków sprawdź opinie na temat wybranego podmiotu i upewnij się, że jest godny zaufania.
Możesz też skorzystać z pośredników, którzy w Twoim imieniu zawierają transakcje, ale nie dają Ci kryptowalut do dyspozycji. Najbardziej popularne takie serwisy to Revolut, e-toro (https://etoro.tw/3Ff9JKM) czy aplikacja Swissborg (https://join.swissborg.com/en/r/krzyszKLRB).
Po wybraniu podmiotu zarejestruj się na nim – zwykle też potrzebne jest przejście przez proces weryfikacji tożsamości. Nie bój się – to normalna procedura wymagana przez prawo. Zwykle proszeni jesteśmy o przesłanie skanu dowodu osobistego lub paszportu, czasami również rachunków ze wskazaniem adresu (w krajach anglosaskich nie ma obowiązku meldunkowego i przesyłanie takich dokumentów jest normalną procedurą).
Po weryfikacji dokumentów przychodzi czas na moment kulminacyjny, czyli Twój pierwszy zakup bitcoinów. Giełdy pozwalają zazwyczaj na zakup za pomocą różnych metod płatności – najczęściej wymagając przelewu środków na ich konto. Pamiętaj, że cena kryptowalut stale się zmienia, więc uważaj na to, po jakiej cenie dokonujesz transakcji. Po zakupie najlepiej jest wysłać bitcoiny do swojego własnego portfela, zamiast trzymać je na giełdzie.
Zakup Twoich pierwszych bitcoinów może być nieskomplikowanym, a wręcz przyjemnym procesem, jeśli tylko nie zlekceważysz kwestii bezpieczeństwa. Posiadaczy kryptowalut jest już ponad 300 milionów na świecie i ponad milion w Polsce. Możesz do nich dołączyć. Pamiętaj o zabezpieczeniu swojego portfela i upewnij się, że korzystasz z bezpiecznych pośredników, aby bezproblemowo cieszyć się swoją przygodą w świecie krypto.
Analogicznie możesz nabyć inne kryptowaluty, tzw. altcoiny (np. Ethereum).
Co o tym sądzisz?
Pokaż komentarze / Zostaw komentarz