Teraz Czytasz: Jak bezpiecznie przechowywać bitcoiny i inne kryptowaluty oraz tokeny cyfrowe?

Ładowanie

Jak bezpiecznie przechowywać bitcoiny i inne kryptowaluty oraz tokeny cyfrowe?

svg14 stycznia, 2023BitcoinKryptowalutyPoradniki

Bezpieczne przechowywanie zakupionych kryptowalut to kwestia kluczowa. Jeśli trzymamy go u siebie – odpowiadamy za te środki tak, jakbyśmy mieli je w swoim tradycyjnym portfelu. Jeśli komuś go damy, jeśli stracimy dostęp do swojego portfela – stracimy również zgromadzone w nim środki. Jeśli przekażemy komuś nasze kryptowaluty, wystawiamy się na ryzyko ich utraty, jeśli taki podmiot zbankrutuje czy zostanie zhakowany.

Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, które mogą pomóc Ci w bezpiecznym przechowywaniu kryptowalut.

 

  1. Najbezpieczniejszym sposobem jest wykorzystanie portfeli sprzętowych. Są to fizycznie istniejące urządzenia, które służą tylko do przechowywania kluczy prywatnych do naszych kryptowalut. Najbardziej popularne z nich to Ledger Nano S lub Trezor (albo polski projekt Cryptosteel). Dzięki temu, że portfele te nie są przechowywane na komputerze czy w chmurze, nie są narażone na ataki hakerów. W praktyce używa się ich do trzymania dużych kwot.
  2. Dużo wygodniejszym, choć mniej bezpiecznym, są portfele software’owe. Mogą to być aplikacje na twoim komputerze lub smartfonie. Najbardziej popularne to portfele:

– Coinbase – dostarczony przez operującą na amerykańskiej giełdzie Nasdaq giełdę kryptowalutową o tej samej nazwie,

– Exodus – do trzymania wielu kryptowalut w tym Bitcoina, Ethereum,

– wtyczka do przeglądarki Metamask – do trzymania Ethereum i kryptowalut na podobnych blockchainach (np. BSC, Polygon),

– TrustWallet – również bardzo popularny, ma przyjazny interfejs użytkownika, obsługuje Bitcoina i szereg tokenów opartych na Ethereum.

  1. Jeszcze wygodniejsze, ale mogą okazać się mniej bezpieczne – portfele scentralizowanych giełd kryptowalutowych (np. Binance, Coinbase, Kraken, Bitfinex). Po zakupie kryptowalut u nich można je pozostawić na ich serwerach. Jest to wygodne, bo mają suport i w razie utraty urządzenia (komórki, komputera) można odzyskać dostęp do swoich środków (po weryfikacji tożsamości), jednak nie jest bezpieczne w sytuacji, kiedy giełda taka może upaść (np. z powodu ataków hakerskich, oszustw czy błędnego zarządzania).

 

Istnieją jeszcze inne sposoby (np. papierowy portfel czy trzymanie kodu w swojej własnej pamięci, tzw. brainwallet), ale nie są ani tak wygodne, ani bezpieczne.

Wszędzie tam, gdzie to możliwe – używaj weryfikacji dwuskładnikowej (2FA). Do uzyskania dostępu do środków potrzebne wtedy jest – oprócz hasła – dodatkowy, jednorazowy weryfikacyjny kod np. wysyłany SMSem, mailem lub wyświetlany w specjalnej aplikacji (np. Google Authenticator lub Authy). To dodatkowa warstwa ochrony i skuteczny sposób weryfikacji użytkownika. W świecie krypto mówi się: jesteś swoim bankiem. Oznacza to, że sam dbasz o bezpieczeństwo swoich środków, jak o tradycyjny portfel. Gdy go zgubisz lub stracisz – bezpowrotnie tracisz przechowywane w nim środki (właściwie: klucze prywatne dające do nich, ponieważ środki nadal są zapisane w blockchainie – choć nie ma do nich dostępu).

Zapisuj również słowa mnemonic czy seed, które służą do odzyskiwania Twojego portfela kryptowalut. Najczęściej jest to seria 12, 8 lub 24 anglojęzycznych słów. Żeby były bezpieczne przed hakerami, trzymaj je poza dostępem do internetu (np. wydrukowane na kartce). Nie trzymaj ich na tym samym urządzeniu, co Twój portfel – bo jeśli stracisz np. swoją komórkę a słowa seed są zapisane wyłącznie na niej, nie będziesz mógł go odzyskać.

 

Istnieje więc kilka ważnych, głównych sposobów i zaleceń dotyczących bezpiecznego przechowywania kryptowalut i tokenów cyfrowych. Ich zakup wiąże się często z dużą inwestycją i odpowiedzialnością. Ważne, by wybrać taki sposób, który będzie dla Ciebie wygodny, jednocześnie jednak pamiętając o bezpieczeństwie.

svg

Co o tym sądzisz?

Pokaż komentarze / Zostaw komentarz

Zostaw odpowiedź

Ładowanie
svg
Szybka Nawigacja
  • 01

    Jak bezpiecznie przechowywać bitcoiny i inne kryptowaluty oraz tokeny cyfrowe?